Как да изберете между Cloud и On-Premise e-commerce платформа, за да отговорите на нуждите на бизнеса?

22.03.2024 г.4 мин.

Вече сте взели решение, че е дошло времето за създаване на фирмен уеб сайт или ново начало за стария такъв, след което идва ред на други важни въпроси. Как да изберете между Cloud и On-Premise e-commerce платформа? Какво означават тези понятия и на какво да базирате избора си? Това са решения, които не само диктуват капиталовите и оперативните бюджети, но също така могат да определят способността на компанията да расте и да реагира на пазарните възможности. Нека в следващите редове да разгледаме темата заедно.

Финансова и организационна разлика

Локалните решения, т.нар. on-premise e-commerce, се инсталират локално в хардуерните системи на компанията, като това дава възможност да се управляват от фирмения ИТ персонала. Този вариант обикновено коства значителни предварителни инвестиции за закупуване на инфраструктура, която включва сървъри, съоръжения, необходими за управление и поддръжка на софтуера, както и софтуерни лицензи. Текущите разходи ще включват поддръжка на хардуер, съхранение на данни, сигурност, архивиране, захранване и охлаждане и софтуерни надстройки.

Възможни са и разходи, обвързани със съответствието със стандарта за сигурност на данните в разплащателния сектор, както и спазването на други регулаторни стандарти за защита на лични данни. 

От друга страна, Cloud e-commerce платформата, на която можете да базирате уеб сайта си, се предоставя като услуга. Доставчикът хоства и управлява софтуера заедно със свързаните с клиентите данни в интернет „облака“, поддържа ИТ инфраструктурата и отговаря за сигурността на данните, корекции на грешки, разработването на нови функции и подобрения. За клиента тук първоначалните разходи са много по-ниски. Плащането представлява предсказуем абонаментен модел на разплащане, а достъп до уеб сайта имате, когато се логнете през уеб браузър.

Настройки и подобрения

При локална система е възможна загуба на персонализации и настройки след актуализация. При възникването на какъвто и да е подобен проблем, фирменият ИТ отдел ще трябва да се справи със възникналата ситуация.

Доставчиците на cloud e-commerce платформите от своя страна непрекъснато подобряват своите решения. Това дава сигурност на клиентите им, че винаги използват най-новата, най-модерна версия. Приложените по-рано персонализации се пренасят автоматично при актуализация.

Растеж и гъвкавост

Локалното хостване може да попречи на усилията Ви да преследвате новите пазарни възможности, които да увеличат приходите Ви, докато Cloud e-commerce платформите водят в свободата и възможностите при поддръжка, корекции, внедряване на иновации и дори директно подадени идеи от доставчика.

Разбира се, някои компании избират локално поддържана платформа и влагат в собствени структури и ИТ екипи с цел поддържане на изключителни стандарти за защита и контрол на данни, както и спокойствието на собствените си клиенти. Тъй като Вашият бизнес е уникален, необходимо е да отделите време, за да обмислите как различните опции за създаване и поддръжка на фирмения уеб сайт ще се отразят на Вашата компания.


ПромоТех.bg подготви материала с помощта на информация от netsuite.com.

Източник на снимковия материал: canva.com